חזרה למעלה
דף הבית » על הפרעות אכילה » אבחנות

אבחנות

אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה הן הפרעות אכילה המאופיינות בדחף פתולוגי להפחית במשקל ובעיסוק כפייתי בגוף ובמידותיו וכן באכילה ובמשקל. תיאור ההפרעות מתבסס על הכתוב במדריך הסטטיסטי לאבחון האמריקאי, ה- DSM IV-TR. מדריך זה מרכז בתוכו את כל הקריטריונים האבחנתיים להפרעות נפשיות שונות.

אנורקסיה נרבוזה

מאובחנת כאשר נראים הקריטריונים הבאים:

  • משקל גוף מתחת למינימום הנורמאלי לגיל ולגובה (ירידה של 15%)
  • פחד עצום מפני עליה במשקל או השמנה למרות תת המשקל
  • עיוות בדימוי גוף, הפרעה בתפיסת משקל הגוף או צורתו השפעה ניכרת של משקל וצורה על הערכה עצמית או הכחשת החומרה של משקל הגוף הנמוך הנוכחי
  • אל ווסת במשך לפחות 3 מחזורים עוקבים.

קיימים שני תת סוגים של אנורקסיה

Restrictive Typeאנורקסיה מגבילה הרעבה, בלי התנהגות היטהרותית מפצה שאינה כוללת הקאות או שימוש במשלשלים אלא צום ופעילות גופנית מופרזת.
binge purging typeאנורקסיה בולמית שבה מעורבת באופן קבוע אכילה התקפית קלה והתנהגות היטהרותית המלווה הקאה יזומה או שימוש לרעה במשלשלים או משתנים. סירוב לשמור על משקל גוף תקין לגיל ולגובה.

בולימיה נרבוזה

בולימיה נרבוזה מאובחנת כאשר נראים הקריטריונים הבאים:

  1. אפיזודות חוזרות של התקפי אכילה. התקף אכילה מאופיין על ידי: א) אכילה, בזמן קצר יחסית, כמות מזון שבבירור גדולה ממה שרוב האנשים היו אוכלים באותו פרק הזמן. ב) תחושה של אובדן שליטה על האכילה בזמן ההתקף.
  2. התנהגויות חוזרות של פיצוי לא תואם על מנת למנוע עליה במשקל. התנהגויות אלה כוללות: הקאות, שימוש במשלשלים, צומות ופעילות ספורטיבית מרובה.
  3. התקפי האכילה והפיצוי עליהם מתרחשים, בממוצע, לפחות פעמיים בשבוע על פני תקופה של שלושה חודשים.
  4. ההערכה העצמית מושפעת באופן ניכר מצורת הגוף והמשקל.
  5. תופעות אלה לא מופיעות במקביל לאנורקסיה.

הפרעת אכילה התקפית (D.E.B)

תופעת אכילת היתר ההתקפית מופיעה ב- D.S.M – IV לראשונה ב- 1994 כתת קבוצה מבין הפרעות האכילה הלא ספציפיות (S.O.N). אפיזודות חוזרות של התקפי זלילה המאופיינים על ידי:
אכילה בפרק זמן מוגדר (במהלך שעתיים), של כמות מזון הגדולה באופן מובהק ממה שרוב בני האדם יאכלו בפרק זמן זהה ובנסיבות דומות. תחושה של חוסר שליטה באכילה במהלך האירוע (לדוגמא הרגשת אי יכולת להפסיק לאכול).

נכתב ע"י
ד"ר אבלין שטיינר, פסיכיאטרית, מנהלת מרפאת ה"נוטרים", מרכז לבריאות הנפש ,שלוותה, שירותי בריאות כללית.
ד"ר עינת צוברי, אחראית היחדה לטיפול בהפרעות אכילה, מרפאת ה"נוטרים" רעננה, מרכז לבריאות הנפש,שלוותה, שירותי בריאות כללית.