חזרה למעלה
דף הבית » על העמותה » סיפור העמותה

סיפור העמותה

העמותה הישראלית לטיפול, חקר ומניעת הפרעות אכילה
Israeli Society for Treatment, Research and Prevention of Eating Disorders

בשנת 2002, לאחר הכנס הבינלאומי להפרעות אכילה שהתקיים בהדסה הר הצופים, התכנסו כמה "משוגעים" לדבר בניסיון ראשון להקים עמותה לטיפול ומחקר בהפרעות אכילה בישראל. והנה כיום כעשר שנים לאחר מכן אנו גאים ושמחים לפתוח את האתר של העמותה הישראלית להפרעות אכילה.
העמותה קמה במטרה לשמש כגוף על-מקצועי ורב-תחומי המאגד בתוכו את הפעילות הקלינית והמחקרית בהפרעות אכילה בישראל. בנוסף, משמשת העמותה מסגרת ארצית לקביעת סטנדרטים טיפוליים בארץ. העמותה באה לקדם הוראה בתחום הטיפול במקצועות הטיפוליים השונים. העמותה אף פועלת להקמת מסגרות מתאימות להתמחות, בשיתוף האיגודים המקצועיים ומשרד הבריאות. העמותה משמשת גוף מקצועי מקשר עם האיגודים המקצועיים והמוסדות הממלכתיים הקשורים בטיפול בהפרעות האכילה ומניעתן. נציגים נבחרים של העמותה מכהנים בוועדה המייעצת לגופים ממלכתיים ולמסגרות טיפוליות המעניקים שירותים לציבור הלוקים בהפרעות אכילה ובני משפחותיהם. העמותה באה לספק לציבור ולגופים הממלכתיים מידע אודות הפרעות האכילה, הטיפול בהן והדרכים למניעתן. העמותה משמשת כגוף המייצג בישראל גופים בין לאומיים בתחום הפרעות האכילה ומשמשת כגוף מקשר בין הארגונים. העמותה מעודדת, מקדמת ומטפחת מחקרים בתחום הפרעות האכילה, ותומכת בשיתופי פעולה בין חוקרים ישראלים ובין-לאומיים.
במהלך השנים התקיימו ביוזמת העמותה כנסים וימי השתלמות במגוון נושאים הקשורים להפרעות אכילה, בהם השתתפו מאות. גולת הכותרת הייתה הכנס השני הבינלאומי להפרעות אכילה שהתקיים בינואר 2009 במעלה החמישה אליו הוזמנו מטובי המומחים לטיפול מניעה ומחקר בהפרעות אכילה בעולם.
הישג חשוב של העמותה הוא הצטרפותה, בשנת 2008, כחברת בת לאקדמיה הבינלאומית להפרעות אכילה, העמותה השנייה בעולם שהתקבלה כחברת בת לאקדמיה יוקרתית זו. מעמד זה מאפשר שיתוף פעולה עם חברי האקדמיה בנושאי מחקר, השתלמויות, ארגון כנסים וקשרים מקצועיים אחרים. ד"ר רחל בכנר מונתה לאשת הקשר עם האקדמיה הבינלאומית.
במהלך השנים יצרנו את הבסיס הראשוני להקמת ועדות מקצועיות במגוון תחומים, הועדות החלו לעבוד במשנה מרץ. הועדה הראשונה שקמה ופעלה בצורה רציפה היא ועדת השתלמויות בראשות עינת צוברי ביחד עם אירית פרץ. אנו שמחים לציין במיוחד את העבודה המעמיקה והמסורה של ועדת הסמכה בראשותו של ד"ר יצחק וורגפט ובהשתתפות החברים; חיה דורון, אורלי ארד, ד"ר סילבנה פניג, עדי בר איל ומירה הורוביץ, אשר ישבו שעות רבות והכינו טיוטא ראשונה לקריטריונים לקבלה לעמותה ולהסמכת אנשי מקצוע.
העמותה לא יכלה להתקיים ולפעול ללא עבודתם הברוכה והמסורה מתחילת הקמתה ועד עצם היום זה של מר אורי פינוס גזבר העמותה וגב´עינת צוברי מזכירת העמותה. פעולתם הברוכה אפשרה את רישום העמותה ברשם העמותות כמלכ"ר והגדילה באופן משמעותי את מספר חברי העמותה.

זכות גדולה היא לנו להיות בין המברכים על פתיחת האתר שלנו. האתר יבטא את רוח העמותה, יספק מידע לקהל הרחב, למטופלים ובני משפחותיהם ולאנשי המקצוע, ויאפשר קשר עם עמותות דומות ברחבי העולם. תודה מיוחדת לחברת העמותה חמוטל כהן, מטפלת בתנועה, ממרפאת הנוטרים רעננה, שהרימה את הכפפה ועמלה רבות להקמתו והפעלתו של האתר ולכל העוזרים במלאכת ההקמה. האתר מעוצב להפליא, בנוי בצורה ידידותית למשתמש ומאפשר הוספת תכנים וקישורים בכל זמן ונושא נתונים.
אנו מברכים את כל חברי העמותה ומשוכנעים כי האתר יאפשר לנו להרחיב את קשרי המדע, המחקר והטיפול בין חברי העמותה בישראל, יפתח פתח לקשרים בינלאומיים וייתן מענה ומידע הולמים לציבור הרחב, למטופלים ולבני משפחותיהם.

מייסדיי העמותה;
פרופ´ יעל לצר, פרופ´דני שטיין וד"ר איתן גור